Pracownia USG

Przygotowania będą zależeć od rodzaju USG, które masz. Niektóre rodzaje ultradźwięków nie wymagają żadnego przygotowania.

W przypadku USG miednicy, w tym USG podczas ciąży, żeńskiego układu rozrodczego i układu moczowego, może być konieczne napełnienie pęcherza wodą pitną przed badaniem. W przypadku USG jamy brzusznej może być konieczne dostosowanie diety lub poszczenie (nie jeść ani nie pić niczego poza wodą) przez kilka godzin przed badaniem.

W każdym przypadku Twój lekarz poinformuje Cię, czy musisz zrobić coś specjalnego, aby przygotować się do USG. Mogą udzielić ci instrukcji podczas wizyty lub podczas planowania USG. Instrukcje mogą być również dostępne w Twojej elektronicznej dokumentacji medycznej, jeśli korzystasz z takiego systemu.

W przypadku większości diagnostycznych badań ultrasonograficznych technik umieszcza przetwornik (sondę) na skórze. W niektórych przypadkach może być konieczne umieszczenie sondy wewnątrz ciała, na przykład w pochwie lub odbytnicy.

Przykłady ultrasonografii diagnostycznej obejmują:

USG jamy brzusznej: Sonda ultradźwiękowa porusza się po skórze w okolicy brzucha. USG jamy brzusznej może zdiagnozować wiele przyczyn bólu brzucha.
USG nerek: Lekarze wykorzystują USG nerek do oceny wielkości, lokalizacji i kształtu nerek oraz powiązanych struktur, takich jak moczowody i pęcherz moczowy. Ultradźwięki mogą wykryć torbiele, guzy, niedrożności lub infekcje w nerkach lub wokół nich.
USG piersi: USG piersi jest nieinwazyjnym badaniem służącym do identyfikacji guzków piersi i torbieli. Twój dostawca może zalecić USG po nieprawidłowej mammografii.
USG Dopplera: Jest to specjalna technika ultrasonograficzna, która ocenia ruch materiałów, takich jak krew, w twoim ciele. Pozwala twojemu dostawcy zobaczyć i ocenić przepływ krwi przez tętnice i żyły w twoim ciele. Ultrasonografia dopplerowska jest często stosowana jako część diagnostycznego badania ultrasonograficznego lub jako część USG naczyń.
USG miednicy: USG miednicy ocenia narządy w okolicy miednicy między dolną częścią brzucha (brzucha) a nogami. Niektóre narządy miednicy obejmują pęcherz moczowy, prostatę, odbytnicę, jajniki, macicę i pochwę.
USG przezpochwowe: Twój dostawca wkłada sondę do kanału pochwy. Pokazuje tkanki rozrodcze, takie jak macica lub jajniki. USG przezpochwowe jest czasami nazywane USG miednicy, ponieważ ocenia struktury wewnątrz miednicy (kości biodrowe).
USG tarczycy: Dostawcy używają ultradźwięków do oceny tarczycy, gruczołu dokrewnego w kształcie motyla w szyi. Dostawcy mogą zmierzyć wielkość tarczycy i sprawdzić, czy w gruczole znajdują się guzki lub zmiany chorobowe.
USG przezodbytnicze: Twój dostawca wkłada przetwornik sondy ultradźwiękowej do odbytnicy. Ocenia odbytnicę lub inne pobliskie tkanki, takie jak prostata u osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską.

Scroll to Top